„Czas na e-księgowość i e-biura rachunkowe” - to tytuł artykułu, który ukazał się 9 grudnia na stronach „Rzeczpospolitej”


Napisał: greenpost

Czas na e-księgowość i e-biura rachunkowe” to tytuł artykułu, który ukazał się 9 grudnia na stronach „Rzeczpospolitej”

 

W artykule tym autorzy opisują jak dzisiaj wygląda praca księgowości, która nie musi poświęcać czasu na układanie dokumentów w segregatorach czy na ich ręczne przepisywanie. Automatyzacja Procesów przyspiesza pracę księgowego, a przechowywanie dokumentów w chmurze powoduje, że dostęp do nich jest łatwy i możliwy w dowolnej chwili. Przedsiębiorca i księgowy na bieżąco widzą ich stan i łatwiej jest im współpracować.

 

Rzeczypospolita przypomina, że przechowywanie dokumentacji w wersji elektronicznej jest dozwolone, bezpieczne i akceptowalne przez Urzędy Skarbowe. Są to kwestie uregulowane prawnie. Oczywiście, wiążą się z tym inwestycje w zapewnienie bezpieczeństwa danych w chmurze i rozwoju IT. Duże biura rachunkowe wyprzedzają w zapewnieniu bezpieczeństwa wirtualnych danych. Cyberbezpieczeństwo jest dziś priorytetem dla każdego przedsiębiorcy, a zwłaszcza dla tych, którzy świadczą usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych dla wielu podmiotów. Skala odpowiedzialności jest bardzo duża.

 

Autorzy przewidują, że w najbliższej przyszłości większość kontrahentów przejdzie zupełnie na korzystanie z dokumentów elektronicznych. Możliwe będą e-paragony, a faktury zakupu będą przesyłane wyłącznie drogą elektroniczną. Dokumentacja księgowa będzie przechowywana w plikach (e-dokumenty w postaci pdf, z czasem pewnie xml), w systemach księgowych zamiast gromadzenia ich w segregatorach. Umowy z kontrahentami są i będą na większą skalę podpisywane elektronicznie i też przechowywane w chmurze.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronach https://www.rp.pl/


Wróć do listy artykułów
Kalkulator
Korzystając z zasobów portalu, zgadzasz się na przechowywanie plików cookies przez Twoją przeglądarkę